Szpachlowanie

Szpachlowanie

Szpachlowanie auta krok po kroku

Nawet najbardziej zapobiegliwi kierowcy mogą z biegiem czasu dostrzec na karoserii swojego pojazdu rysy i uszkodzenia lakieru samochodowego, które psują estetykę całego auta. Odpryskujący lakier, ogniska korozji czy mniejsze lub większe zarysowania mogą nie tylko wpływać na atrakcyjność wizualną samochodu, ale również dawać początek większym uszkodzeniom, których wyeliminowanie nie będzie możliwe bez pomocy blacharza. Skutecznym sposobem na zamaskowanie ubytków i niedoskonałości będzie szpachlowanie lakiernicze samochodu. Szpachlowanie wykonuje się w celu wyrównania nierówności powierzchni - wgnieceń i zagłębień, powstałych w wyniku pracach blacharskich lub uszkodzeń. Dzięki niej karoseria odzyska dawny kształt i blask, trzeba jednak wiedzieć jak szpachlować auto, aby uzyskać trwały i satysfakcjonujący efekt, który utrzyma się przez długi czas.

Krok 1 - Oczyść dokładnie szpachlowane miejsce

Jeżeli przed nałożeniem żywicy nie usuniemy pozostałości starego lakieru, pęcherzy rdzy oraz innych zanieczyszczeń, zwiększamy prawdopodobieństwo, że nasza szpachla nie będzie w stanie dobrze związać się z podłożem, za jakiś czas dojdzie do odprysku i cały proces trzeba będzie powtórzyć. Do oczyszczenia można wykorzystać papier ścierny lub też specjalne preparaty, które rozpuszczają zalegające pokłady rdzy. Przed przejściem do kolejnego etapu warto zabezpieczyć sąsiadujące z naprawianym miejsca za pomocą taśmy klejącej i folii - dzięki takiej ochronnej warstwie nie uszkodzimy w trakcie szlifowania miejsc, które nie wymagają naprawy.

Krok 2 - Szlifowanie przed nałożeniem szpachli

Powierzchnia karoserii musi zostać odpowiednio przygotowana na przyjęcie żywicy. Do tego celu najlepiej będzie wykorzystać papier o wskazanej przez producenta gradacji. Jeżeli zdecydujemy się robić to ręcznie najlepszy będzie papier o gradacji P100-P1500. Jeżeli wykorzystamy do tego celu szlifierkę oscylacyjną zalecany zakres to P300-P1000. Jeżeli przygotowanie naszej blachy będzie wymagało usunięcia również starych powłok lakierniczych lub podkładów antykorozyjnych dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie papieru i nieco grubszej ziarnistości.

Po zakończeniu tego etapu warto po raz kolejny oczyścić naprawiane miejsce z pozostałości szlifierskich. Tym razem warto wykorzystać do tego celu zmywacz silikonowy, ponieważ działa on szybko i skutecznie zapobiega powstawaniu nieestetycznych kraterów.

Krok 3 - Nakładanie szpachli

Zanim przejdziemy do samego szpachlowania, warto pokryć naprawiane miejsce warstwą podkładu antykorozyjnego. Pozwoli ona upewnić się, że pod warstwą żywicy nie wytworzą się kolejne ogniska rdzy, które mogłyby spowodować odpryśnięcie szpachli. Jak zabezpieczyć lakier samochodowy.

Samą masę do szpachlowania wyrabia się z dwóch komponentów - szpachli oraz utwardzacza. Aby uzyskać gotowy do użytku preparat należy połączyć ze sobą oba składniki w odpowiednich proporcjach. Dla ułatwienia mają one różne kolory, zaś uzyskanie mieszanki o jednolitej barwie oznacza, że jest ona gotowa do użycia. Na nałożenie mamy kilka minut – rozrobiona szpachla do auta szybko twardnieje i wtedy jest trudniejsza do modelowania. Podczas jej aplikowania ważne jest, aby warstwa nie była za gruba - w przeciwnym wypadku podczas suszenia na jej powierzchni będą tworzyły się pęknięcia.

Uwaga na utwardzacz do szpachlówek poliestrowych - zawiera on bowiem nadtlenek organiczny, materiał niebezpieczny dla zdrowia, należy więc stosować rękawice ochronne.

Zanim przystąpimy do dalszych czynności, szpachla musi wyschnąć. Można dokonać tego w temperaturze otoczenia lub użyć promiennika ciepła - ta druga metoda powinna znacznie przyspieszyć cały proces. Świeżo położona mieszanka powinna również zostać zabezpieczona przed działaniem wilgoci.

Na rynku dostępne są różne rodzaje mas szpachlowych. Jedne z nich mają zastosowanie uniwersalne, jeszcze inne dedykowane będą konkretnym materiałom, na przykład tworzywom sztucznym lub metalom. Poszczególne produkty różnić będą się również składem. Spotkać można między innymi szpachle z włóknem szklanym, aluminium, a także natryskowe. Ważne jest, aby dokładnie dopasować rodzaj zastosowanego produktu do indywidualnych potrzeb każdej naprawy. Warto również zaopatrzyć się w komplet odpowiednich narzędzi - jego podstawą będą szpachelki, a także tacki, na których wygodnie będzie można wymieszać ze sobą komponenty preparatu.