Z pewnością osoby związane z lakiernictwem przemysłowym spotkały się z którymś z poniższych określeń: AIRMIX, AIRCOMBI, AIR ASSISTED AIRLESS, AIRCOAT, czy osłona powietrza lub airless w osłonie powietrza.

Każda z tych nazw odnosi się do technologii lakierowania z wykorzystaniem pomp (agregatów) średnio lub wysokociśnieniowych. Jeśli używamy tego typu sprzętu to, w zależności od producenta, możemy spotkać się właśnie z różnymi określeniami. Wynika to między innymi z tego, że każdy producent chce się wyróżniać, a dodatkowo niektórzy zarejestrowali konkretne nazwy jako chronione znaki towarowe. Warto więc wiedzieć, że, mimo różnych nazw, odnoszą się one praktycznie do tego samego rodzaju lakierowania, agregatów i pistoletów lakierniczych.

Na czym polega technologia airmixem, airlessem, aircombi? Krótko mówiąc, łączy ona zalety lakierowania tradycyjnym pistoletem kubkowym (tzw. technologia konwencjonalna) oraz technologii średnio lub wysokociśnieniowej. Oznacza to mniej więcej tyle, że dzięki względnie wysokiemu ciśnieniu możemy lakierować większe powierzchnie i zdecydowanie szybciej niż pistoletem kubkowym, przy jednoczesnym otrzymaniu względnie ładnego wykończenie, zbliżonego efektem końcowym do lakierowania konwencjonalnego, dzięki tzw. osłonie powietrza.

Gdzie najlepiej zastosować tę technologię?

Wszędzie tam, gdzie lakierujemy, np. przyczepy rolnicze, naczepy, autobusy lub całe busy, czyli kiedy mamy do czynienia z sporą powierzchnią przy dość wysokich wymaganiach odnośnie finalnej jakości powłoki (np. gładkości, wysokiemu połyskowi). Oczywiście odpowiedni sprzęt to nie wszystko, należy także właściwie dobrać system lakierniczy oraz ustalić lepkości najbardziej pasujące do danej produkcji.

Zdanie o ekonomiczności powyższego systemu lakierowania. Wszystko zależy od wielu czynników – wielkości i obłożenia produkcji, warunków, jakie mamy na zakładzie, szerokości kolorystycznej oraz wielu innych. Pamiętajmy jednak o nakładach - agregat (pompa) oraz odpowiedni osprzęt do niego.

Nasza firma z chęcią pomoże osobom zainteresowanym w przeanalizowaniu, czy warto skorzystać z takich rozwiązań oraz dobierze odpowiednią technologię lakierniczą dla każdego.

 

Nasze produkty
Lakierowanie-elementu-Simplex-polska-Marka
kalkulator-11-4.png

Kalkulator zużycia produktów Simplex

 

Zobacz, ile potrzebujesz litrów farby na swoją pracę

Zobacz więcej

Przeczytasz w 3 minuty

Odkryj, jak Simplex prezentuje przyszłość technologii lakierniczych na PaintExpo 2024 w Karlsruhe. Zobacz nasze zaawansowane pigmenty i systemy kolorystyczne, które definiują standardy branży.

Przeczytasz w 7 minut

Simplex redefiniuje branżę lakierniczą, łącząc produkcję seryjną z jakością wylakierowania targowego. Dzięki innowacyjnym technologiom i procesom, firma umożliwia klientom osiągnięcie optymalnej efektywności i estetyki produktów...

Przeczytasz w 5 minut

Czy używanie tańszych produktów zawsze okazuje się korzystne dla naszego budżetu? Jak dobrać system lakierniczy i w jaki sposób liczyć koszty lakierowania? Odpowiadamy na wszelkie pytania.

shape1

Zapisz się do naszego newslettera

Zyskaj przewagę, uzyskując dostęp do unikalnych informacji o naszych najnowszych produktach lakierniczych.